
Menu
Energia geotermalna to ciepło pochodzące z ziemi. To ciepło resztkowe może być wykorzystane do produkcji użytecznej energii cieplnej do ogrzewania domów lub szklarni, produkcji energii elektrycznej lub jako tryb pracy w hybrydowych systemach geotermalnych z recyrkulacją. Energia geotermalna może być wykorzystywana do bezpośrednich zastosowań cieplnych (ogrzewanie domów), jak również do zastosowań pośrednich, takich jak sieci ciepłownicze i kogeneracja geotermalna (skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej). Istnieją trzy podstawowe sposoby dostępu do energii geotermalnej:
Gruntowe pompy ciepła
Gruntowa pompa ciepła (GSHP) to system o zamkniętym obiegu, który pobiera ciepło z ziemi w celu ogrzania budynku, a następnie zwraca je później do ziemi. GSHPs są często używane do ogrzewania budynków komercyjnych, ale są również odpowiednie do zastosowań domowych. GSHP wykorzystuje dwie pętle rur do przenoszenia ciepła: jedną wewnątrz budynku i jedną na zewnątrz w ziemi. Obie pętle są połączone tak, że ciepło przemieszcza się z jednej do drugiej poprzez cyrkulację cieczy przez pętle. GSHPs działają najlepiej w obszarach o wysokiej temperaturze gruntu i wystarczającej głębokości, aby uzyskać dostęp do ciepła. GSHPs są droższe w instalacji niż niektóre inne rodzaje geotermalnych systemów grzewczych, ale mogą być bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie, ponieważ wykorzystują energię odnawialną.
Geotermiczna produkcja energii elektrycznej
Elektrownie geotermalne wykorzystują ciepło ziemi do produkcji energii elektrycznej. Systemy gruntowych pomp ciepła pobierają ciepło z ziemi, aby ogrzać płyn, który następnie obraca turbiny w elektrowni, wytwarzając energię elektryczną.

Zalety energii geotermalnej
– Energia geotermalna jest odnawialna: Bez względu na to, ile zostanie pobrane, będzie nadal uzupełniana, jest stale generowana przez ziemię 24/7.
– Zapewnia niezawodne i nieprzerwane usługi: może być używana, kiedy tylko jest to pożądane, ponieważ nie zależy od pogody lub wiatrów, jak inne odnawialne źródła energii.
– Energia geotermalna może zastąpić konwencjonalne źródła energii: może być stosowana jako niezawodna alternatywa dla konwencjonalnych źródeł energii, takich jak ropa naftowa i gaz ziemny, które ulegają wyczerpaniu.
– Energia geotermalna nie emituje gazów cieplarnianych.