
Rynek energii jest poniekąd wyznacznikiem efektywności energetycznej i ekologiczności danego kraju. Każde państwo kształtuje swój rynek energii w taki sposób, by pracował on w sposób niezwykle wydajny, a także pozwolił na pokrycie zapotrzebowania energetycznego. Kraje zachodnie, które cechuje wysoki wskaźnik rozwoju gospodarczego, opracowują strukturę rynku energii w taki sposób, by była ona najmniej szkodliwa dla środowiska. Jak więc się ona prezentuje?
Rynek energii bazujący na OZE
Kraje o wysokim stopniu rozwoju doskonale wiedzą, że rynek energii nie tylko musi być efektywny, ale także nie powinien on szkodzić środowisku naturalnemu. W tym zakresie więc można całkowicie – lub chociażby częściowo – wykluczyć z rynku energii tradycyjne elektrownie. To one produkują najwięcej zanieczyszczeń i są głównymi emitentami spalin do atmosfery. Właśnie dlatego rynek energii w krajach wysoko rozwiniętego zachodu bazuje na OZE, czyli na odnawialnych źródłach energii.
Dzięki temu są one w stanie sprawić, że ich rynek energii (więcej na E.ON) staje się maksymalnie przyjazny dla środowiska, a także z OZE pokrywana jest największa część zapotrzebowania na energię w kraju. Niektóre z państw postulują i wysuwają daleko idące obietnice odnośnie tego, że za kilka lat będą one w stanie całkowicie zrezygnować z tradycyjnych elektrowni i wykluczą ich udział ze swoich rynków energii.
Co tworzy strukturę ekologicznego rynku energii?
Wspomniane już zostało, że rynek energii w krajach zachodnich ma całkowicie inną strukturę. Świadomie dążą one do tego, by ograniczyć udział tradycyjnych elektrowni do niezbędnego minimum. Wobec tego muszą one zostać „czymś” zastąpione, by kraj dalej mógł pokrywać swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną. W strukturze ekologicznego rynku energii znajdziemy więc:
- elektrownie wodne;
- elektrownie wiatrowe;
- elektrownie słoneczne.
To właśnie one pozwalają na efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, a co najważniejsze, nie przyczyniają się one do degradacji środowiska naturalnego. Tak ukształtowany rynek energii cechuje się ponadprzeciętną wydajnością i ekologicznością, której można pozazdrościć.